Obilježen Svjetski dan oralnoga zdravlja

Svjetski dan oralnoga zdravlja, s ciljem podizanja svijesti o važnosti pravilnoga održavanja oralne higijene, obilježava 20. ožujka svake godine.

Stoga je u organizaciji Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine uz svesrdnu podršku Stomatološke komore, organiziran edukativni obilazak svih prvašića naše općine.

Naime, dr. stomatologije Ljiljana Radoš i stomatološka sestra Iva Bagarić ovih su dana marljivo obilazile sve tomislavgradske škole kako bi učenicima prvih razreda skrenule pozornost na veliku važnost čestoga i pravilnoga pranja zubi, budući da oralno zdravlje izravno utječe na zdravlje cijeloga organizma.

Podsjećamo, najraširenija dentalna bolest, zubni karijes, najčešće se javlja upravo kod djece stoga su ovakve edukativne radionice itekako potrebne i važne. Nadajmo se kako će u budućnosti biti puno više ovakvih i sličnih predavanja i edukativnih radionica ne samo za prvašiće nego za sve učenike naših škola.

Tomislavcity

IPLab, laboratorijski informacijski sustav iz IPSoft-a, je uspješno implementiran u tomislavgradski Dom zdravlja. Sustav je pokrio kompletan radni tok medicinsko-biokemijskog laboratorija, od prijema pacijenta, naplate participacije, preko komunikacije sa automatskim analizatorima Abbott Cell Dyn 3700 (hematologija),Siemens Dimension XPand Plus (biokemija), te aparata za imunokemiju Siemens Immulite. Svi rezultati se koriste pri ispisa jedinstvenog nalaza, slanja nalaza e-mailom, ispisa potrebnih izvještaja prema Zavodu, raznih analiza itd.